З метою допомоги учням у визначенні своїх інтересів, як основи професійного
визначення, поглиблення
знань
підлітків про світ професій з учнями 9 класу 19 жовтня 2016р був
проведений профорієнтаційний тренінг «Твій вибір у світі професій». Учні виконали ряд цікавих вправ:
«Зіпсований телефон», «Професія – най - най…», «Пакет-сюрприз», «Назви
професію» та інші. По завершенню тренінгу учні зробили висновок, що до вибору
професії слід підходити відповідально і пам’ятати про формулу: «Хочу. Можу.
Треба»
Тренінг
«Твій вибір у світі професій»
Мета: формувати уявлення учнів про важливість вибору
професії; розробити алгоритм вибору професії та рекомендації для випускників.
Обладнання: плакат «Дерево очікувань», стікери, маркери, 4 не
прозорі пакети, яблуко, цибулина, пляшечка з водою
ХІД ЗАНЯТТЯ
Привітання
Обговорення правил роботи у групі
«Дерево очікувань»
Гра «Зіпсований телефон
Мета: активізувати увагу, розвинути навички активного слухання.
Учасники утворюють
ланцюжок. Тренер каже на вухо найближчому учаснику речення з 5 слів (наприклад:
«Тема сьогоднішнього заняття дуже цікава») учасник має передати речення (як
почув і зрозумів) наступному і так далі..
Вступ
Ви знаєте дві умови правильного
вибору професії: «хочу», «можу», але є
ще й третя умова – «треба». Саме про «треба»
ми і поговоримо на нашому занятті. «Треба» - потреби ринку праці в
кадрах. Щоб зробити правильний вибір, потрібно обов’язково знати про актуальні
професії на ринку праці.
Вправа «Най-най…»
Зараз я вам запропоную
деякі незвичайні характеристики професій, а ви назвете, які, на вашу думку,
найбільше відповідають поданій
характеристиці.
Наприклад:
Найсолодша професія –
Найсмішніша професія –
Найзеленіша професія –
Найгрошовитіша професія –
Найбалакучіша професія –
Вправа «Пакет»
Мета:вчити учнів правильно приймати рішення, враховувати всі «за» і
«проти».
Трьом учасникам пропонують
вибрати по одному з чотирьох пакетів. У першому пакеті – яблуко, у другому –
цибулина, у третьому – пляшка з водою, четвертий порожній. Ніхто з дітей не
знає, що в пакетах. Спостерігачі можуть давати
поради на рахунок вибору. Коли діти зроблять свій вибір починається
обговорення:
- Чому ви вибрали
цей пакет?
- Чого вам
бракувало, щоб прийняти рішення?
- Що ви відчули,
коли відкрили пакет?
- Яві були
наслідки і чи були вони приємними для вас?
Мозковий штурм «Порадь мені, як
обрати професію»
Мета: узагальнити знання дітей,
перевірити рівень знань, дати їм самим
уже частково шляхи вибору професії, зробити цей процес продуманим і
послідовним .
Учнів об’єднують у дві групи, їм
пропонують скласти порадник «Як правильно обрати професію?». Діти роблять
записи, потім презентують їх.
А зараз ми познайомимося з порадами, які дають фахівці.
Обговорення
- Що спільного у
порадах фахівців і нашій пам’ятці?
- А що дізналися
нового?
Профорієнтаційна гра «Вгадай професію»
Клас поділяється на дві команди.
Перша команда загадує професію і потім за допомогою іменників та прикметників
характеризує її. Друга команда відгадує.
Потім учні міняються ролями. Перемагає той, хто вгадає задуману професію.
Тренер наголошує на тому, що вони
намагаються вгадати професію, аналізуючи певні її ознаки, тобто класифікує
отримані відомості. І це вам допомагає
виконати завдання. Так само ми теж
познайомимось із загальноприйнятою класифікацією професій, яку розробили
вчені. У світі існує понад 40 тисяч професій. У такому різноманітті складно
орієнтуватись. Тому вчені умовно об'єднали усі професії у п'ять груп-типів.
Головною у класифікації був обраний предмет праці. Тобто
та робота на яку фахівець витрачає фізичні та інтелектуальні зусилля.
Підведення підсумків заняття. Рефлексія.