КЛІТИННА
БУДОВА ТВАРИН
Мета: Ознайомити учнів з
основною ознакою подібності представників усіх царств – клітинною будовою;
розкрити особливості будови клітини тваринних організмів; почати формувати
знання про клітину як елементарну структурну і функціональну одиницю живого;
розвивати уміння порівнювати будову рослинних і тваринних організмів, уміння
аналізувати, співставляти та робити відповідні висновки; виховувати бережливе
ставлення до оточуючого середовища, сприяти екологічному вихованню.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Міжпредметні зв ́язки: історія, біологія рослин.
Матеріали та обладнання: малюнки різних клітин, таблиця «Будова
тваринної клітини»
Основні поняття та
терміни: клітина, цитологія, мембрана, ЕПС, мітохондрії, комплекс Гольджі.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Бесіда:
Бесіда:
-
що вивчає наука систематика?
-
Які є таксони в Царстві тварин?
-
Що таке вид? Наведіть приклади
-
Які середовища займають тварини?
-
На прикладі будь-якої тварини розказати про пристосування
тварин
Творче Д/З (значення
тварин)
ІІ. Мотивація
навчально-пізнавальної діяльності учнів.
«Асоціативний кущ» КЛІТИНА
Щоб вивчити організм тварин необхідно почати з
найменшої живої структури – клітини. Ми розглянули клітини трьох Царств – клітини
Рослин, грибів і Дроб’янок, а сьогодні повинні з’ясувати будову клітини Тварин.
ІІІ. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.
ІІІ. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.
1) Клітина – одиниця будови та
життєдіяльності /розповідь/
Тіла тварин
складаються з клітин (багатьох чи однієї)
Клітина – жива
система (дихає, живиться, розмножується…)
Нові клітини
утворюються в результаті поділу. Всі клітини в організмі тісно пов’язані.
2) Різноманітність клітин (демонстрація
малюнків : клітини епітелію, крові, нервові, мязові; розповідь)
3) Будова клітини тварин
Між царствами еукаріотичних
організмів є значні відмінності у будові клітин. Які ж особливості будови
клітин тварин?
Клітина
Мембрана
цитоплазма ядро
з органелами
-
захист - перебіг
хім. процесів - зберігає спад.
інформацію
- транспорт
речовин - рух - керує
процесами в клітині
4) Органели клітини
/самостійна робота учнів в парах ;підручник ст. 15-16; усна
«презентація» прочитаного матеріалу/
ІV. Узагальнення та систематизація знань.
Заповнення таблиці
Органела
|
Характеристика
|
Функції
|
Мітохондрії
|
Овальні
|
«силові станції»
|
ЕПС
|
Мережа канальців, порожнин
|
Транспорт речовин
|
Апарат Гольджі
|
Комплекс канальців, порожнин, бульбашок
|
«упаковка» речовин, синтез вуглеводів, жирів
|
Лізосоми
|
Міхурці з ферментами
|
Розщеплення речовин
|
Рибосоми
|
Маленькі, округлі
|
Синтез білків
|
Клітинний центр
|
2 циліндричні тільця
|
Участь в поділі речовин
|
V. Надання та пояснення домашнього завдання.
- опрацювати §3 (ст.14-16, до тканин)
- опрацювати §3 (ст.14-16, до тканин)
- записи в зошиті
- запитання 1-4 (ст. 17)
VІ. Підведення підсумків уроку.Тварини, як і інші організми планети мають клітинну будову. Клітина тварин має свої особливості, що пов’язані з процесами життєдіяльності тварин.
ОРГАНИ І СИСТЕМИ ОРГАНІВ ТВАРИН
Мета: розширити знання
учнів про складність організації тваринних організмів; ознайомити з органами, як складовими частинами організму
та із системами органів, які складають цілісний організм; розвивати уміння
порівнювати біологічні об’єкти та аналізувати особливості порівняння; розвивати
пам’ять, увагу, спостережливість; уміння робити відповідні висновки; виховувати
бережливе ставлення до тварин, які оточують людину .
Тип уроку: комбінований
Міжпредметні зв ́язки: історія, біологія рослин.
Матеріали та обладнання: «
німі» малюнки різних тканин ; таблиці «Тканини тваринного організму»,
таблиці із зображенням внутрішніх
органів
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1) Бесіда (дати відповіді на запитання):
- що таке клітина?
- як поділяються тварини у залежності від кількості клітин?
- що таке тканина?
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1) Бесіда (дати відповіді на запитання):
- що таке клітина?
- як поділяються тварини у залежності від кількості клітин?
- що таке тканина?
-
які є різновиди тканин в тваринному організмі?
-
Дати характеристику одній із тканин (особливості
будови, функції)
2) Вправа «Назви малюнок» (демонстрація «німих» малюнків)
2) Вправа «Назви малюнок» (демонстрація «німих» малюнків)
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Щоб зрозуміти складність тваринних організмів, ми повинні вивчити, які є органи в організмі і які системи органів складають організм.
Щоб зрозуміти складність тваринних організмів, ми повинні вивчити, які є органи в організмі і які системи органів складають організм.
Клітина --- тканина---- орган---- система органів---
організм
ІІІ. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.
Орган – це складова частина організму, що має певну форму, будову, виконує певні функції та займає певне місце в організмі.
Орган – це складова частина організму, що має певну форму, будову, виконує певні функції та займає певне місце в організмі.
-
Які ви знаєте органи тварин?
Система органів – це фізіологічне поєднання органів, які виконують однакові життєві функції. Вони забезпечують всі прояви життєдіяльності тварин.
Робота в парах Опрацювати матеріал підручника ст.17-19, дати відповідь на запитання :
Які
особливості будови системи?
Які функції
вона виконує?
Системи органів:
-
опорно-рухова
-
дихальна
-
травна
-
видільна
-
кровоносна
-
нервова
-
ендокринна
-
статева
Розповідь учнів про системи
органів тварин.
ІV.
Узагальнення та систематизація знань.
1)
Бесіда:
-
що таке орган?
-
Що називають системою органів?
-
Які є системи органів у тварин?
2) Вправа «Назви систему»
Називаю орган – учень називає
систему, до якої він належить
Серце, легені,
череп, нирки, мозок, мязи, шлунок, підшлункова залоза, бронхи, артерії, зябра,
стравохід
V. Надання та пояснення
домашнього завдання.
- опрацювати матеріал § 4, відповісти на запитання ст. 20
- опрацювати матеріал § 4, відповісти на запитання ст. 20
- поміркувати над питанням
№7 (Ст.20)
- вправи в друк зошиті
VІ. Підведення підсумків
уроку.
Висновок: клітини утворюють тканини, тканини формують органи, органи – системи органів, а системи – організм у цілому.
Висновок: клітини утворюють тканини, тканини формують органи, органи – системи органів, а системи – організм у цілому.